Romantické svatojánské proudy řeky Vltavy protékaly mezi Štěchovicemi a Slapy, kde řeka omílala ostrá skaliska a tvořila nebezpečné peřeje. Počátkem 20. stol. se tato oblast stala velmi vyhledávanou milovníky přírody – trampy, turisty i vodáky. Dnes jsou původní proudy zaplaveny štěchovickou přehradou a romantické vodní meandry připomínají spíše hladinu zrcadla, v níž se odráží smaragdově zelené vrcholky zalesněných kopců, než vodácký peřejovitý ráj.
Něco málo z historie trampů
Svatojánské proudy jsou nerozlučně spjaty s historií trampů na našem území. Všichni určitě známe trampské písničky a jejich autory, z těch ”současných” to byli např. František Nedvěd nebo Michal Tučný. Trampství ale nepředstavovalo pouhé toulání se po krajině s batohem na zádech a přespávání u táboráků, toto hnutí mělo mnohem hlubší sociální význam. Praví trampové zachovávali úctu k přírodě – po jejich pobytu v přírodě nebylo ani stopy.
Sami sebe nazývali “cowboyové” nebo “divocí skauti”, název “tramp” vznikl až mezi roky 1922 a 1923, kdy u nás byla vydána kniha „Cesty“ Jacka Londona a pojem byl z ní převzat. Původně pocházeli především ze sociálně slabších vrstev a svým potulný, bohémský způsobem života vyjadřovali touhu po svobodě a vzdorný postoj vůči organizovaným skautským a sokolským organizacím.
Historicky první osada vznikla na Vltavě v roce 1918 právě v oblasti Svatojánských proudů. Původní bezejmenná osada dostala z recese název “Roaring Camp“ (Tábor řvavých), časem byla přejmenována na Ztracenku (Osada Ztracené naděje, r. 1925). Další osady vznikaly na řece Sázavě a Berounce. Dnes bohužel Ztracenku na původním místě nenajdete – nachází se v místech zatopených štěchovickou přehradní hrází.
Chcete se dozvědět více o historii této oblasti?
Mrkněte na tyto stránky https://www.svatojanske-proudy.cz/ , najdete tu spoustu zajímavých informací.
Nebo rovnou vyražte na naučnou stezku Svatojánské proudy!
Naučná stezka nemá vlastní značení, využívá turistických cest a doporučuji ji výhradně peším, ideálně během suchého období. A abych vás nalákala, tady je malá ukázka ze stezky v části Třebenice, Rabyně směr Měřín.
Zajímavá místa v okolí

Smetanova vyhlídka
Nádherná vyhlídka vysoko nad Štěchovickou přehradou u vesničky Třebsín byla zbudována k 150. výročí Bedřicha Smetany, který sem podle legend chodil, aby se nechal inspirovat při tvorbě skladby Má Vlast. Bohužel, z důvodu neukázněných turistů, je tato vyhlídka veřejnosti uzavřena, a tak pokud nemáte na místě známé, kteří by vás na svůj pozemek pustili, do těchto končin se nepodíváte. Ze Smetanovy vyhlídky zle pozorovat, jak vede na protějším břehu podél koryta řeky stezka protínající Ztracenku.

Vyhlídka Máj
Skvělou alternativou pro výhled do krajiny je vyhlídka Máj, která se nachází nedaleko obce Teletín. Ve srovnání s předchozí vyhlídkou, naskýtá ještě romantičtější výhled do krajiny přímo ze skalisek. Nádherný pohled do krajiny, kde se žene Vltava hlubokým skalnatým kaňonem a stáčí se do podkovitého tvaru vezme dech každému návštěvníkovi!
Vyhlídka Bednář
Za zmínku stojí také vyhlídka Bednář nedaleko Teletína, z níž můžete po levé straně pozorovat Slapskou přehradu na pravém okraji Třebenic u lesa legendární hostinec U Taterů.

Přehrada Slapy a vyhlídka Rabyně
S vyhlídkami nekončíme, tedy s těmi zasazenými do přírody ano. Nicméně, heden z nejkrásnějších pohledů na Slapskou přehradu můžete okusit nedaleko obce Nová Rabyně. Na tuhle vyhlídku natrefíte velmi snadno – nachází se při silnici na Nebřich a v létě tu najdete i stánek s občerstvením. Samotná vyhlídka, nedaleko vrcholu Homolka, skýtá pohled na poloostrůvek Ždáň s přístavištěm jachet a motorových lodí.
Týnec nad Sázavou
Městečko Týnec nad Sázavou rozdělené na dvě části řekou Sázavou představuje centrum dolního Posázaví. Narazíte tu hrad z 11. stol., románskou rotundu i výrobní závody JAWA.
Skvěle sepsané tipy na výlety najdete tady: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/stredni-cechy/stredni-cechy-jih/tynec-nad-sazavou
Zřícenina hradu Zbořený Kostelec
Doporučit můžu především výlet do přírodní rezervace nad řekou Sázavou na Zříceninu královského hradu Zbořený Kostelec. První písemná zmínka o tomto hradu pochází z roku 1341 a podobiznu tohoto historií dýchajícího místa najdete např. v památníku Karla Hynka Máchy, který se tu zastavil při cestách Posázavím. Hrad se svojí jižní stranou tyčí na skalních útesech nad řekou Sázavou a nabízí úžasný pohled do údolí, západní stranou se svažuje do hlubokého údolí Kamenického potoka. Výlet je vhodný i pro rodinu s dětmi, terén je nenáročný a krátká procházka na hrad vede lesem, kde je v létě příjemné klima.
Tak už plánujete, kdy vyrazíte? Určitě neváhejte, sama se těším, až se sem zase vrátím! 🙂
Leave a reply